Serkan Yetişmişoğlu

Serkan Yetişmişoğlu

serkanyetismisoglu@bursadabugun.com

3 aday; flaş tahta ve icra detayları!

2024.05.12 21:58 - Son Güncellenme: 2024.05.13 01:25
A

Bursaspor'da başkanlık için 3 aday adayı isim, Divan Başkanlık Kurulu'na başvurusunu yaptı.

Alfabetik sırayla;

Enes Çelik,

Levent Dönertaş,

Raşit Barışıcı...

Hayırlı olsun diyoruz.

İlginçtir, 3 adayın 2'si avukat...

Bu da güzel bir tesadüf...

Çelik, Ş.Urfa'da evlenen kardeşinin düğünün denk gelmesi nedeniyle başvuruya gelemedi ve avukatı aracılığıyla dilekçesini verdi. 

SIRADA EN AZ 100 İMZA VAR

Şimdi 12-16 Mayıs tarihleri arasında aday adayları için, kongre üyelerinin, Özlüce'deki Sicil Kurulu'na giderek en az 100 imza vermesi gerekiyor.

Ama sadece bir adaya imza atması şartıyla...

İşte Sicil Kurulu da bu detayları inceleyecek ve perşembe günü saat 17.00'de imza verme işlemi bitecek.

Şimdi gelelim bazı mühim detaylara...

Biliyorsunuz;

Bir süredir önemli bir oluşumdan bahsediyorduk.

Ancak kendileri adaylığını açıklamadığı için isim vermemiştik.

Zaten Enes Çelik ismi kulaktan kulağa yayılıyordu.

Camianın tamamı da 38 yaşındaki başkan adayı Çelik'in ismini, Başkan Sinan Bür'ün basın toplantısında dile getirmesiyle duymuştu.

ÖNCELİĞİ TAHTAYI AÇMAYA VERDİ

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı  ve aynı zamanda avukat olan iş insanı (tekstilci) Çelik, tahtayı açmaya öncelik verdi.

Biz de Bursaspor'da; 300 milyonu aşan tahta bedelinin en az maliyetle çözülebilmesi için bu süreçte kalem oynatmadık.

Yoksa, biz de bilirdik flaş yazılarla ve programlarla bol reyting almayı!..

Nitekim, aylardır devam eden temaslar sonucunda tahtanın açılması konusunda çok ciddi mesafe alındığı bilgisine ulaştık.

ÇOK AZ KALDI...

Oluşumda yer alan Enbiya Topal ve arkadaşlarının yoğun çabaları sonucunda, tahtadaki dosyaların büyük ölçüde çözüldüğü ve birkaç dosya kaldığı bilgisi geldi.

Yani, birçoğuyla prensipte anlaşılmış.

O nedenle...

Enes Çelik ve ekibinin, tahta konusu kolaylaşmadan adaylık açıklaması yapmak istemediğini de vurgulamakta yarar var...

BOZBEY: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

Bu oluşuma, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in de destek verdiğini belirtmek gerek.

Bu kulis bilgisi de çok net!..

Başkan Bozbey'e cumartesi akşamı Potanın Timsahları'nın Fenerbahçe ile oynadığı maçın devre arasında Bursaspor'un kongre sürecini sorduğum zaman kendisi gülümseyerek, "Bursaspor için her şey çok güzel olacak" demekle yetindi.

ÇELİK'TEN KULÜBE 100 BİN LİRA BAĞIŞ

Adaylık demişken...

Divan Kurulu, aday adaylarının başvuru sırasında net asgari ücretin en az 4 katı oranında (68 bin lira) kulübe bağışta bulunmasını önermişti.

Tabii ki kanunlar gereği, aday adaylarına bağış zorunluluğu getirilemez.

Bu, sadece Bursaspor'a destek amaçlı bir tavsiyeydi.

Nitekim, Enes Çelik, önerinin de üstüne çıkarak; kulübe 100 bin lira bağış yaptı.

Diğer 2 adayın ise bağış yapmadığı bildirildi.

BAŞKAN GALİP SAKDER'DEN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA

Divan Başkanı Galip Sakder'in başvurulardan sonra yaptığı, "Enes Çelik'e ayrıca teşekkür ediyorum. 100 bin lira kulübe bağış yaptı. Diğer aday arkadaşların öyle bir niyeti yokmuş. Herkese teşekkür ederiz" şeklindeki açıklama dikkat çekiciydi.

Bu arada...

Adaylık için noterden imza toplama şartının olduğu bundan önceki dönemlerde, birçok adayın, noter masraflarını cebinden ödediğini de biliyoruz.

Konuya bir de bu açıdan bakmakta fayda var...

Ayrıca...

Enes Çelik'in, kentin önemli iş insanlarından oluşan bir yönetim kurulu oluşturduğu yönündeki çalışmalar artık son aşamada...

Listesi perşembe günü netleşecek.

İCRA KURULU OLUŞTURULACAK

Bunun yanında Enes Çelik, yönetim dışında, seçilmesi halinde; geniş çaplı bir "Bursaspor İcra Kurulu" oluşturuyor...

Yeşil-beyazlı kulübün bazı durumlarda, çevresini kullanabilecek düzeyde önemli isimlerin İcra Kurulu'nda yer alacağı bilgisini de önemsiyorum.

Bu yeni oluşumun da Bursaspor'un çözülmesi beklenen sorunlarını giderme yolunda etkin bir rol alması öngörülüyor.

Zira, yönetim kurulu; başkan dahil 9 asil ve 8 yedek olmak üzere toplam 17 üyeden oluşuyor.

PERŞEMBE GÜNÜ BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Son bir not daha...

Tahta çalışmalarında kaydettiği aşamayla dikkat çeken Enes Çelik'in; yönetim listelerinin Divan Kurulu'na verileceği gün olan, 16 Mayıs Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyerek, yönetim kurulunu açıklayacağını ve tahtayı açma çalışmalarıyla ilgili sıcak gelişmeleri camiayla paylaşacağını öğrendim.

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları